top of page

Proč je dobré mít vysoký příjem bílkovin a jak s tím může pomoci low carb dieta? 🥩

V dnešní době se stále více lidí zaměřuje na zdravou výživu a hledá způsoby, jak optimalizovat své stravování. Jedním z klíčových prvků zdravého jídelníčku je vysoký příjem bílkovin. Bílkoviny hrají zásadní roli v mnoha tělesných funkcích a jejich dostatečný příjem může mít výrazné přínosy pro naše zdraví a celkovou pohodu. V tomto článku se podíváme na to, proč je vysoký příjem bílkovin důležitý a jak vám může low carb dieta pomoci dosáhnout tohoto cíle.
Proč je důležitý vysoký příjem bílkovin?


 1. Podpora svalové hmoty a regenerace: Bílkoviny jsou základní stavební složkou svalů. Při fyzické aktivitě dochází k poškození svalových vláken, která je třeba obnovit a posílit. Dostatečný příjem bílkovin je nezbytný pro růst a regeneraci svalové tkáně, což je klíčové pro sportovce, ale i pro lidi, kteří se snaží udržet nebo zvýšit svou svalovou hmotu.

 2. Kontrola hmotnosti: Bílkoviny mají vysoký sytící efekt, což znamená, že po jejich konzumaci se cítíme déle sytí. To může vést k menšímu příjmu kalorií během dne a napomoci tak při hubnutí. Navíc trávení bílkovin vyžaduje více energie než trávení sacharidů a tuků, což může zvýšit energetický výdej (tzv. termický efekt potravin).

 3. Zlepšení metabolických funkcí: Bílkoviny hrají důležitou roli v mnoha metabolických procesech. Pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi, podporují imunitní systém a přispívají k tvorbě enzymů a hormonů.

 4. Udržení zdraví kostí: Přestože jsou vápník a vitamín D často zmiňovány v souvislosti se zdravím kostí, bílkoviny také hrají důležitou roli. Pomáhají udržovat hustotu kostí a mohou snižovat riziko osteoporózy, zejména u starších dospělých.


Jak může low carb dieta pomoci zvýšit příjem bílkovin?


Low Carb dieta, která se zaměřuje na snížení příjmu sacharidů a zvýšení příjmu tuků a bílkovin, může být ideálním způsobem, jak zajistit dostatečný příjem bílkovin. Zde je několik způsobů, jak může Low Carb dieta pomoci:


 1. Vysoký obsah bílkovin ve stravě: Low Carb dieta podporuje konzumaci potravin bohatých na bílkoviny, jako jsou maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, ořechy a semena. Tyto potraviny jsou přirozeně bohaté na bílkoviny a jejich zařazení do jídelníčku může snadno zvýšit celkový příjem bílkovin.

 2. Omezení rafinovaných sacharidů: Při Low Carb dietě se vyhýbáte rafinovaným sacharidům, jako jsou chléb, těstoviny, rýže a sladkosti. Tím se sníží riziko nadměrného příjmu kalorií z nevyživujících potravin a umožní se více zaměřit na potraviny bohaté na bílkoviny a zdravé tuky.

 3. Snížení hladu a chutí na sladké: Díky vyššímu příjmu bílkovin a tuků, které poskytují dlouhotrvající energii a sytost, může Low Carb dieta pomoci snížit pocity hladu a chutě na sladké. To usnadňuje dodržování stravy a podporuje zdravé stravovací návyky.

 4. Podpora spalování tuků: Při omezení sacharidů se tělo přepne na spalování tuků jako hlavního zdroje energie. Tento proces, známý jako ketóza, může být podporován dostatečným příjmem bílkovin, které pomáhají udržovat svalovou hmotu během hubnutí.


Praktické tipy na zařazení více bílkovin do low carb jídelníčku


 1. Snídaně: Začněte den s vysokobílkovinnou snídaní, jako jsou vejce se špenátem a avokádem nebo řecký jogurt s ořechy a semínky.

 2. Oběd a večeře: Zahrňte do každého jídla zdroj bílkovin, jako je kuřecí prsa, losos, tofu nebo hovězí maso. Přidejte zeleninu s nízkým obsahem sacharidů, jako je brokolice, cuketa nebo květák.

 3. Svačiny: Zvolte zdravé svačiny bohaté na bílkoviny, jako jsou ořechy, sýry, tvrdé vajíčko nebo hummus s plátky zeleniny.

 4. Nápoje: Vyhýbejte se slazeným nápojům a zaměřte se na vodu, neslazený čaj nebo kávu. Proteinové koktejly mohou být také dobrým způsobem, jak zvýšit příjem bílkovin mezi jídly.


Závěr


Vysoký příjem bílkovin je zásadní pro optimální zdraví a fungování těla. Low Carb dieta nabízí efektivní způsob, jak zvýšit příjem bílkovin a zároveň těžit z dalších zdravotních výhod, jako je úbytek hmotnosti, stabilizace krevního cukru a zlepšení energetické hladiny. Pokud hledáte způsob, jak zlepšit své stravovací návyky a dosáhnout svých zdravotních cílů, low carb dieta s vysokým obsahem bílkovin může být tím správným řešením.


Jako firma se na low carb stravování specializujeme a všechny jídelníčky konzultujeme s výživovým poradcem. Naši krabičkovou stravu můžete objednávat na našem webu.

23 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page